+48 790 354 791 lub +48 790 215 118 info@htr24.com

Wibroizolacja

Wibroizolacja, to pojęcie, które obejmuje zespół środków mających na celu ograniczenie przenoszenia się drgań z ich źródła na otoczenie i dalej, czyli z (drgającego) otoczenia na obiekty chronione. Są to tzw. izolacja czynna i izolacja bierna.

Główne zadanie wibroizolacji, to jak największe ograniczenie przenoszenia się powyższych drgań ze źródeł czyli np. maszyn, na otoczenie np. ściany czy podłoże. Do tego typu izolacji stosuje się w przeważającej części przypadków podkładki sprężysto-tłumiące, które wykonywane są w przeróżnych wariantach oraz z różnego rodzaju materiałów, i tak, najpowszechniejsze do ich produkcji są tworzywa sztuczne, korek czy guma.

Montowane są przy posadowieniu maszyn i urządzeń – bezpośrednio na stropach lub też na samodzielnych fundamentach. Głównym założeniem izolacji czynnej jest zminimalizowanie oddziaływania źródła drgań na znajdujące się wokół  środowisko. Niemożliwe jest natomiast całkowite wyeliminowanie tych oddziaływań, dlatego też stosuje się szeroko pojętą wibroizolację.

Drgania i wibracje w każdej postaci mają negatywny wpływ nie tylko na maszyny i ich pracę ale również na człowieka, są one często źródłem szkodliwych czynników. Wibroizolacja układu drgań więc, ma za zadanie minimalizowanie amplitudy drgań urządzenia, przez dodanie do jego konstrukcji elementów tłumiących czyli tak zwanych wibroizolatorów.

Aby zapewnić jak najwyższą skuteczność wibroakustyczną, fundament powinien zostać wykonany w sposób sztywny, najprostsze jest to w sytuacji wykonywania wibroizolacji pełno powierzchniowej, kiedy to cała płyta fundamentowa zostaje odseparowana od podłoża w elastyczny sposób.

Każdy wibroizolator dobiera się stosownie do obciążenia i częstotliwości drgań, jakie wytwarzane są przez maszyny, aby najskuteczniej wykonać ich wibroizolację i uzdatnić ich pracę do maksimum.

Do wykonania wibroizolacji stosowane są też często maty antywibracyjne – które przeznaczone są do wymagających wysokiej skuteczności izolacji drgań. Dobrze natomiast izolują tzw. dźwięk materiałowy.